poniedziałek, 20 września 2021

Robert Kubica wygrywa European Le Mans Series

Zespół ORLEN Team WRT od samego początku sezonu prezentował wyśmienitą formę i już po pierwszym wyścigu European Le Mans Series prowadził w klasyfikacji generalnej cyklu. W kolejnych rundach Robert Kubica, Louis Delétraz i Yifei Ye raz za razem udowadniali, że do rywalizacji przystąpili z zamiarem zdobycia mistrzostwo. Matematyczna szansa na zagwarantowanie sobie tytułu przyszła już podczas wyścigu na belgijskim torze Spa-Francorchamps. Ekipa sponsorowana przez PKN ORLEN szansę tę wykorzystała w znakomitym stylu!

Trzy zwycięstwa w pięciu wyścigach European Le Mans Series i trzydzieści sześć punktów przewagi nad resztą stawki. Dorobek ORLEN Team WRT jest imponujący – tym bardziej że do końca sezonu pozostała jeszcze jedna runda. Nieocenione doświadczenie Roberta Kubicy oraz bardzo duże możliwości utalentowanych Delétraza i Ye okazały się doskonałym połączeniem, dzięki któremu ORLEN Team WRT zdeklasował pozostałych rywali w stawce.

Na torze Spa-Francorchamps w belgijskim Stavelot doszło do pokazu siły Kubicy, Delétraza i Ye. Prototyp z numerem 41 prowadził przez 77 z 99 przejechanych okrążeń, a doskonałe wyniki osiągali zarówno ich kierowcy, jak i mechanicy oraz cały sztab ludzi odpowiedzialny za troskę nad aspektami technicznymi. Nie dość, że ekipa ORLEN Team WRT okazała się najlepsza na torze, to jeszcze ich pojazd spędzał najmniej czasu w alei serwisowej!

Nie jest to łatwa seria i powinniśmy być z siebie dumni. Tym bardziej że było znacznie trudniej niż wyglądało to z boku. Nie popełnialiśmy większych błędów, a jeśli już nam się zdarzały, to potrafiliśmy je szybko naprawić. Zwycięstwo zagwarantowała nam regularność. Za każdym razem przywoziliśmy dużo punktów, choć – biorąc pod uwagę tempo – wcale nie byliśmy najszybsi. Gratulacje dla moich kolegów – powiedział Robert Kubica, zawodnik ORLEN Team.

Przed rozpoczęciem sezonu trudno było wyrokować, na co stać trio Robert Kubica, Louis Delétraz i Yifei Ye. Wszyscy trzej zawodnicy ORLEN Team WRT debiutowali bowiem w cyklu European Le Mans Series. Błyskawicznie okazało się jednak, że zespół wspierany przez polski Koncern będzie liczył się w walce o najwyższe cele. Już inauguracyjny, kwietniowy wyścig na torze w Barcelonie pokazał, jak ogromnym potencjałem dysponują Kubica i spółka. Kierowcy ORLEN Team WRT nie dali rywalom najmniejszych szans i objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie, którego nie oddali już do samego końca sezonu.

Kubica, Delétraz i Ye powtórzyli swój sukces już niespełna miesiąc później na austriackim Red Bull Ring. Nieocenione doświadczenie Roberta Kubicy w połączeniu z bardzo dużymi możliwościami jego młodszych kolegów sprawiło, że załoga ORLEN Team WRT ponownie zameldowała się na najwyższym stopniu podium. Kolejne dwa wyścigi – na francuskim Le Castellet oraz na legendarnym włoskim torze Monza – tylko potwierdziły, że zespół ten zamierza walczyć o zwycięstwo w cyklu. Podobnie jak rewelacyjna dyspozycja podczas 24H Le Mans, gdzie tylko pech przeszkodził Kubicy i spółce w ostatecznym triumfie.

Zdominowany przez ORLEN Team sezon nadal trwa. Przed Robertem Kubicą i jego kolegami z zespołu jeszcze jeden, ostatni wyścig tegorocznego cyklu European Le Mans Series. Tym razem czterogodzinna rywalizacja odbędzie się w portugalskim Portimao, już 24 października.