środa, 12 maja 2021

Rajd Dakar po raz trzeci z rzędu w Arabii Saudyjskiej, jeszcze więcej piasku

Poznaliśmy trasę kolejnej edycji Rajdu Dakar. Uczestnicy ponownie rywalizować będą w Arabii Saudyjskiej, a organizatorzy zapowiedzieli jeszcze większą liczbę piaskowych odcinków. Początek imprezy zaplanowano na 2 stycznia w mieście Ha’il, do mety zaś zawodnicy dotrą po niespełna dwóch tygodniach – Rajd Dakar 2022 zakończy się 14 stycznia w Dżuddzie.

Nie ulega wątpliwości, że Rajd Dakar to jedno z najistotniejszych wydarzeń sportowych w świecie motorsportu. Dla wielu przedstawicieli ORLEN Team jest to impreza docelowa, której podporządkowana jest pozostała część roku. PKN ORLEN już od początku XXI wieku dokłada wszelkich starań, aby czołowi polscy sportowcy mogli odnosić sukcesy podczas najbardziej prestiżowego rajdu świata. Nie inaczej będzie teraz – reprezentacja ORLEN Team po raz kolejny zapowiada się niezwykle mocno.

Kuba Przygoński, Maciej Giemza, Adam Tomiczek czy Kamil Wiśniewski – to nazwiska doskonale znane miłośnikom sportów motorowych, a każdy z wymienionych zawodników ma już na swoim koncie rywalizację w Rajdzie Dakar. Ogromne umiejętności, nieustannie gromadzone doświadczenie i nieocenione wsparcie ze strony PKN ORLEN – takie połączenie pozwala wierzyć, że w trakcie kolejnej edycji rajdu polskich kibiców czeka mnóstwo powodów do radości.

To już 44. edycja tej kultowej imprezy. W 2022 roku trasa prowadzić będzie w kierunku południowo-wschodnim, a w rejonie Empty Quarter – czyli ogromnej pustyni Ar-Rab al-Chali – kierowcy zmierzą się z wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Organizatorzy przewidzieli bowiem aż trzy odcinki poprowadzone wyłącznie po wydmach. Kierowcy rokrocznie mają okazję poznać nowe, dotychczas nieznane zakątki Arabii Saudyjskiej i podobnie będzie w styczniu.

Rajd Dakar dołącza także do grona podmiotów priorytetowo traktujących redukcję emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z obowiązującymi trendami wprowadzona zostanie kategoria T1E, przeznaczona dla prototypów z napędem elektrycznym. Ponadto, na trasie rajdu po raz kolejny pojawią się pojazdy z lat 80. i 90. – tym razem można spodziewać się jeszcze większej liczby samochodów startujących w ramach Dakar Classic.

Pierwsze dni roku w świecie sportów motorowych zazwyczaj oznaczają początek wielkich emocji. Załoga ORLEN Team zaczyna odliczać dni do rozpoczęcia rywalizacji, która dla każdego z zawodników jest przeżyciem wyjątkowym. Początek zgłoszeń do Rajdu Dakar 2022 już 17 maja.