piątek, 23 września 2022

Kamena Rally Team zamierza powtórzyć sukces w Turcji

Kurz i emocje po Baja Poland jeszcze nie opadły, a Kamena Rally Team czując niedosyt, już szykuje się do kolejnego rajdu. Po zeszłorocznym zwycięstwie w Turcji Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz ponownie staną do rywalizacji w Baja Troia.

Baja Troia jest największym rajdem w Turcji, rozgrywanym w okolicy mitycznej Troi. Jego trasa prowadzi przez wysokie góry wzdłuż brzegów Morza Egejskiego. Składa się z samych ostrych podjazdów i zjazdów. Rajd ten organizowany jest regularnie od 2017 roku, poza okresem pandemii. Kierowcy ORLEN Teamu zdają sobie sprawę, że rywalizacja w Baja Troia nie należy do najłatwiejszych:

 

Rajd odbędzie się w miejscowości Çanakkale, a trasa poprowadzi przez wysokie góry, co dla nas stanowi jeszcze większe wyzwanie. Nie mogliśmy sobie odmówić udziału w tej rywalizacji – mówi Tomasz Białkowski, kierowca Kamena Rally Team.

 

Baja Troia w tym roku jest również kandydatem do europejskiego etapu wyścigów FIA CrossCountry Baja. Jeśli wyścig, który w tym roku odbędzie się w obecności inspektorów FIA, zakończy się sukcesem, zostanie rozegrany jako oficjalny etap Pucharu Europy FIA Cross Country Baja w 2023 roku. Będzie to trzeci uznany na arenie międzynarodowej wyścig w Turcji po Formule 1 i WRC.

 

Podczas tegorocznego Baja Troia odbędzie się również ceremonia wręczenia nagród w Mistrzostwach Europy Wschodniej za rok 2019 i 2021. Fabryczny zespół POLARIS za rok 2021 odbierze tytuł za trzecie miejsce w kategorii SSV. To duże wyróżnienie dla słupczan, szczególnie że był to ich debiut poza granicami Europy. Pilot Kamena Rally Team – Dariusz Baśkiewicz – wspomina ten rajd jako jeden z jego trudniejszych startów:

 

Braliśmy już udział w rajdach rozgrywanych w górach, ale ten był naprawdę wyjątkowy. Te wszystkie zjazdy i podjazdy po półkach skalnych wymagały ogromnej koncentracji i rozwagi, zarówno ze strony kierowcy, jak i pilota. Widoki były niesamowite i wywoływały ciarki na plecach. Wjeżdżaliśmy w bardzo wysokie partie górskie. Mieliśmy też chwile grozy, kiedy tuż obok trasy widzieliśmy ogromne przepaście. Ostatecznie wygraliśmy wówczas aż w trzech klasyfikacjach – generalnej, Power Stage oraz w klasie SSV.

 

Baja Troia Turkey odbędzie w dniach 22-25 września 2022 w Çanakkale. Kamena Rally Team podkreśla, że będzie to również wyjątkowy rajd pod innym względem, na razie nie podając jednak szczegółów. Jak podkreśla polski zespół – więcej informacji już wkrótce.