sobota, 19 marca 2022

4. miejsce Prema ORLEN Team na początek sezonu FIA World Endurance Championship

Robert Kubica razem z zespołem Prema ORLEN Team zajął 4. miejsce w wyścigu 1000 Miles of Sebring w kategorii LMP2.

Bardzo cieszę się z faktu, że mogę dołączyć do Prema ORLEN Team. Ścigałem się już z nimi w Formule 3 Euro Series 2003. Mimo tego, że w poprzednim sezonie rywalizowałem w Bahrajnie czy w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, to traktuję to jako nowe wyzwanie dla mnie i całego zespołu  – mówił Robert Kubica.

Cykl WEC w 2022 roku składa się z sześciu rund. Pierwszą z nich był wyścig 1000 Miles of Sebring. Zespół z Polakiem w składzie zajął ostatecznie 4. miejsce w kategorii LMP2.

Rywalizacja była pełna zwrotów akcji. Przejazd Kubicy był bardzo dobry. Rozpoczynał z dziesiątego pola startowego, ale szybko odrabiał straty. Po trzech godzinach Prema ORLEN Team awansował na pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wówczas Jose Maria Lopez uderzył z ogromną prędkością w barierki. Miał dużo szczęścia, bo nic mu się nie stało. Sędziowie przerwali zmagania. To oznaczało rozpoczęcie walki niemal od początku i utratę czterech sekund przewagi nad najbliższym rywalem.

W końcówce nad torem rozpętała się burza. Organizatorzy przerwali zawody. W tym momencie Kubica i jego drużyna byli na czwartej pozycji.

Po wznowieniu wyścigu, wszystkie ekipy musiały jechać za samochodem bezpieczeństwa. Wtedy Polak wyprzedził jednego z przeciwników, który zjechał na pit-stop. Niedługo później organizatorzy znów zdecydowali się na wywieszenie czerwonych flag i ostateczne zakończenie rywalizacji. W tym momencie Prema ORLEN Team zajmowała trzecią pozycję.

Po wnikliwym sprawdzeniu regulaminu przywrócono kolejność sprzed pierwszej czerwonej flagi. Dla Prema ORLEN Team oznaczało to spadek o jedną lokatę. Kolejna runda WEC 2022 odbędzie się 7 maja w Belgii.