środa, 27 marca 2024

Piłkarki i piłkarze kadry U17 z awansem na mistrzostwa Europy

Piłkarskie reprezentacje Polski do lat 17 mają za sobą bardzo udane dni. Podopieczni trenera Rafała Lasockiego awansowali na Euro 2024 na Cyprze, natomiast piłkarki prowadzone przez Marcina Kasprowicza wywalczyły awans na tegoroczne ME w Szwecji. Kadra do lat 21 z kolei wciąż walczy o udział w przyszłorocznym turnieju.

Piłkarze reprezentacji U17 zagrają na Euro 2024

Młodzieżowa reprezentacja Polski pomyślnie przeszła pierwszą rundę eliminacji, odnosząc w niej trzy zwycięstwa (3:0 z Łotwą, 3:0 z Mołdawią i 2:1 ze Szwecją). Drugą rundę kwalifikacyjną również rozpoczęli bardzo udanie - od triumfu 4:1 nad Bośnią i Hercegowiną. Kilka dni później dość nieoczekiwanie przegrali jednak 0:1 z Białorusią, dlatego o awansie decydował ostatni mecz przeciwko Czechom.

Spotkanie rozpoczęło się dla polskich piłkarzy bardzo dobrze - w 12. minucie na 1:0 z rzutu karnego trafił Jakub Adkonis, a w 23. minucie na 2:0 podwyższył Oskar Pietuszewski. Dwubramkowe prowadzenie utrzymywało się przez długi czas, a w 70. minucie mogło być wyższe, ale Adkonis tym razem nie wykorzystał jedenastki. Cztery minuty później kontaktową bramkę strzelił Jiri Micek, ale rezultat nie uległ już zmianie. Polacy wygrali 2:1 i zakończyli zmagania w grupie 8 na pierwszym miejscu.

Euro 2024 z udziałem reprezentacji Polski U17 odbędzie się w dniach 20 maja - 5 czerwca na Cyprze. Losowanie grup turnieju odbędzie się 3 kwietnia. Na poprzednich mistrzostwach Europy, które w 2023 roku rozgrywano na Węgrzech, Biało-Czerwoni dotarli do półfinału, w którym przegrali 3:5 z Niemcami.

Piłkarki kadry U17 również z awansem na ME

Z awansu na mistrzostwa Europy cieszyły się również piłkarki reprezentacji Polski do lat 17. Walkę o awans na turniej rozpoczęły w październiku ubiegłego roku, pewnie wygrywając wszystkie trzy spotkania w pierwszej rundzie eliminacji (4:0 z Islandią, 3:0 z Norwegią i 6:1 z Irlandią).

W drugiej fazie kwalifikacji reprezentantki Polski również były bezbłędne i nie dały rywalkom żadnych szans. Na początek Polki rozgromiły rywalki z Macedonii Północnej aż 9:0, a następnie w równie imponującym stylu wygrały 5:1 ze Szkocją. Na koniec Biało-Czerwone wygrały na wyjeździe 3:0 z Dunkami i przypieczętowały awans na turniej.

Euro 2024 do lat 17 kobiet z udziałem ośmiu reprezentacji odbędzie się w dniach 5-18 maja w Szwecji. Trzy najlepsze drużyny turnieju awansują na mistrzostwa świata U-17, które od 16 października do 3 listopada 2024 roku rozgrywane będą na Dominikanie.

Kadra U21 przed kluczowymi meczami

W dalszym ciągu trwają eliminacje do mistrzostw Europy U21, które latem 2025 roku odbędą się na Słowacji. Po siedmiu rozegranych spotkaniach Biało-Czerwoni z dorobkiem 15 punktów zajmują drugie miejsce w grupie D, ustępując jedynie Niemcom (16 punktów). Przed nimi jeszcze trzy spotkania w kwalifikacjach - zmierzą się z Bułgarią (10 września), Kosowem (11 października) i właśnie Niemcami (15 października).