poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Pierwsze podium Roberta Kubicy i ORLEN Team WRT w sezonie 2023!

Wspaniałe wieści z Portimao! Robert Kubica i ORLEN Team WRT w drugim wyścigu sezonu 2023 długodystansowych mistrzostw świata zajęli trzecie miejsce w klasie LMP2. Polski kierowca zaprezentował się z bardzo dobrej strony i wydatnie pomógł ekipie osiągnąć spory sukces.

To był weekend pełen emocji dla fanów Roberta Kubicy. Najlepszy polski kierowca w historii ma za sobą bardzo udany występ w drugiej rundzie World Endurance Championship. Jego załoga, ORLEN Team WRT zajęła trzecie miejsce w klasie LMP2 w Potrimao.

Droga do sukcesu była daleka. Ekipa z Kubicą w składzie zajęła dziewiąte miejsce w kwalifikacjach. Początek wyścigu nie ułożył się po myśli belgijskiego zespołu, który przez pewien moment spadł nawet na ostatnie miejsce w swojej klasie. Systematyczna praca, konsekwentna jazda i dobrze dobrana taktyka zaprocentowała na mecie sześciogodzinnego wyścigu.

Nasz kierowca pojawił się na torze po trzech godzinach zmagań. Utrzymał wysokie tempo narzucone przez kolegę z zespołu - Louisa Deletraza.

Kubica zakończył swoją zmianę nieco ponad godzinę przed metą. Wówczas jego załoga zajmowała czwarte miejsce i wydawało się, że ma niewielką szansę wskoczyć na podium. Wówczas doszło do neutralizacji toru i wyjazdu samochodu bezpieczeństwa, który zniwelował różnice między zespołami, a ściganie rozpoczęło się niemalże od nowa. To pomogło drużynie, która po zaciętej walce zapewniła sobie podium w samej końcówce.

- Zmieniliśmy ustawienia na sam wyścig i auto pracowało dużo lepiej. Sprzyjały nam też warunki pogodowe, wszystko razem pozwoliło nam na skuteczną jazdę. Druga część wyścigu była już w naszym wykonaniu dużo lepsza, chociaż musieliśmy sporo ryzykować. Gdy jednak nadrabia się straty, to nie ma komfortu, żeby pozwolić sobie nawet na margines błędu, zwłaszcza przy wyprzedzaniu. Te wyścigi rządzą się jednak swoimi prawami. Wiedzieliśmy, że wszystko może się zdarzyć, choć realnie myśleliśmy o pierwszej piątce, dlatego trzecia lokata jest naprawdę niezłym wynikiem - przyznał po wyścigu Kubica.

Kolejny wyścig w ramach serii WEC już 29 kwietnia. Rywalizacja na torze Spa-Francorchamps będzie "domowym" startem dla ORLEN Team WRT, w którym zespół powalczy o jeszcze lepszy wynik niż w Portugalii. Ekipa myśli już także o rywalizacji podczas legendarnego wyścigu 24-godzinnego w Le Mans, który odbędzie się 10 i 11 czerwca.