niedziela, 30 lipca 2023

Kolarskie święto. Karpacz stał się rowerową stolicą Polski

W niedzielę oczy wszystkich fanów kolarstwa i nie tylko były zwrócone na Karpacz. Pod skocznią Orlinek zlokalizowana była meta 2. etapu Tour de Pologne, na którą wjechali także uczestnicy ORLEN Tour de Pologne Amatorów.

Cała Polska bacznie śledzi 80. edycję Tour de Pologne, czyli jedno z najpopularniejszych wydarzeń sportowych w kraju. ORLEN jest w tym roku Sponsorem Generalnym wyścigu zaliczanego do najbardziej prestiżowej serii kolarskiej na świecie - UCI World Tour. Dwa pierwsze etapy odbyły się na trasach Wielkopolski i Dolnego Śląska. W sobotniej inauguracji touru najlepiej poradził sobie Jan Merlier. Belg po sprinterskiej końcówce był najszybszy na nitce Toru Poznań.

 

Niedzielny 2. etap rozpoczął się w Lesznie, skąd peleton ruszył w stronę Karpacza. Wymagająca trasa zwieńczona podjazdem pod skocznię narciarską Orlinek zwiastowała ciekawy finisz i dała szansę na skuteczną ucieczkę specjalistom od takich odcinków. Dobrą próbę podjął Rafał Majka, jednak na kilkaset metrów przed metą dojechało do niego kilku rywali. Z grupy pościgowej na ostatnich metrach wyrwał się z kolei Matej Mohorič i to Słoweniec okazał się najszybszy.

 

Po dwóch etapach jest on liderem wyścigu, jednak na faworyta całego touru wyrasta Michał Kwiatkowski. Reprezentant Polski i były mistrz świata traci do Mohoriča tylko 10 sekund, a przed kolarzami etapy, na których „Kwiato” powinien dobrze się spisać. W grze o żółtą koszulkę lidera Klasyfikacji Generalnej ORLEN jest także Rafał Majka. Zwycięzcę Tour de Pologne poznamy 4 sierpnia w Krakowie.

 

Oprócz uczestników 80. Tour de Pologne z wymagającym 83-kilometrowym końcowym odcinkiem trasy zmierzyli się także uczestnicy ORLEN Tour de Pologne Amatorów. Na starcie stanęło ponad 2000 miłośników kolarstwa z różnych zakątków Polski, a o zwycięstwo rywalizowali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Po triumf sięgnęli Adam Adamkiewicz oraz dobrze znana polskim kibicom Maja Włoszczowska. W wyścigu wzięło udział także 24 pracowników Grupy ORLEN. Na najszybszych czekały nagrody finansowe oraz rzeczowe.