niedziela, 21 maja 2023

79. ORLEN Rajd Polski za nami. Marczyk i Gospodarczyk na podium

Najważniejsza impreza rajdowa w Polsce za nami. 79. ORLEN Rajd Polski przeszedł do historii. Zwycięstwo wywalczyła łotewska załoga Martins Sesks i Renars Francis. Polscy kibice również mają duże powody do zadowolenia, bo po raz kolejny na podium imprezy stanęli zawodnicy ORLEN Team - Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

W tym roku kierowcy mieli do pokonania trasę o długości blisko 920 kilometrów, z czego 182 km stanowiły odcinki specjalne. Na dystansie 16 etapów rywalizowało aż 81 załóg, z czego 60 walczyło także o punkty Rajdowych Mistrzostw Europy. W rywalizacji o Rajdowe Samochodowe Mistrzostwo Polski brały udział 33 załogi.

Słoneczna pogoda sprzyjała rywalizacji na szutrowych oesach. 79. edycję Rajdu Polski rozegrano w dniach 19-21 maja. Zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości 919,47 km, z czego 182,06 km to dystans 16 szutrowych odcinków specjalnych. Łącznie do rywalizacji przystąpiło 81 załóg, w tym 60 w ramach mistrzostw Europy. W rundzie RSMP wzięły udział 33 załogi, a 26 z tego grona walczyło o punkty do klasyfikacji krajowego czempionatu. Podczas obu etapów panowała słoneczna, bezdeszczowa pogoda, a zawodnicy rywalizowali na suchej nawierzchni.

W klasyfikacji generalnej imprezy zwyciężyli Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia RS Rally2). W drodze do tego sukcesu Łotysze wygrali 8 z 16 odcinków specjalnych.  Po raz trzeci z rzędu na podium polskiej rundy FIA ERC stanęli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk - załoga ORLEN Team finiszowała jako trzecia.

- Zajmujemy 3. miejsce w klasyfikacji mistrzostw Europy oraz 2. miejsce w klasyfikacji mistrzostw Polski. To bardzo ciekawe – w tym roku pokonywaliśmy oesy w lepszym tempie, niż rok temu. Rok temu jednak wygraliśmy, a tym razem wystarczyło to na 3. miejsce. To pokazuje, jak niesamowity był poziom tego rajdu – mówił Mikołaj Marczyk.

- W rajdzie jechali m.in. byli kierowcy fabryczni z WRC – Mads Ostberg i Hayden Paddon. Gdyby ktoś powiedział mi, że notorycznie będziemy ich pokonywać na odcinkach specjalnych i że w walce między takimi zawodnikami zajmiemy 3. miejsce, wziąłbym to w ciemno. Jestem zadowolony z tego, jak się prezentowaliśmy na mazurskich szutrach. Z tego, jaki wykonaliśmy postęp i jak reprezentowaliśmy nasz kraj – zakończył kierowca ORLEN Team.

Mazurski wyścig po raz kolejny zebrał wiele pozytywnych opinii. Rajd Polski to drugi najstarszy rajd samochodowy na świecie zaraz po Rajdzie Monte Carlo. Za rok odbędzie się jubileuszowa edycja, która z pewnością przyniesie wiele dodatkowych atrakcji.